Shakespeare Yeniden - Dipnot Kitap Kulübü

Shakespeare Yeniden

 Shakespeare’in günümüzden 400 sene önce yazdığı tragedya, komedi, tarihsel oyun türündeki, zamana yenilmeyen eşsiz metinleri, günümüzün usta kalemlerinin elinde güncel romanlara dönüşüyor. Doğan Kitap’ın ‘Shakespeare Yeniden’ serisinden çıkan ilk roman, İngiltere’nin özgün romancılarından, ödüllü yazar Jeanette Winterson’ın yazdığı ‘Zaman Boşluğu’.

William Shakespeare’in ölümünün 400. yılı sebebiyle başlatılan seri kapsamında yayımlanan ilk roman olan ‘Zaman Boşluğu’, Shakespeare’in komedi türüne dahil edilen oyunu ‘Kış Masalı’nın güncel bir uyarlaması. Shakespeare’in son dönem eserlerinden biri olduğu iddia edilen ‘Kış Masalı’, aşk, kıskançlık, pişmanlık ve affetmek temaları üzerine psikolojik dram olarak başlayıp, komedi ögelerine de yer veren, hikâye içinde 16 senelik bir zaman atlaması yaparak umutlu son ile biten bir oyun.
 
 

Kış Masalı
Wlliam Shakespeare

,  Bohemia Kralı Polixenes Sicilya Kralı Leomtes'i ziyarete gider. Kral dokuz ay sonra yurduna dönmek isteyince Bohemia Kralı, karısı Polixenes Kraliçe Hermione'den, arkadaşını ülkede daha fazla kalması için ikna etmesini ister. Ancak Kraliçenin ısrarlarından karısının kendisini aldattığını zanneder. Kraliçenin karnındaki çocuğun gayri meşru olduğunu iddia eder. Dünyaya gelen bebeğin uzak. ıssız bir yere terk edilmesini söyler. Bu arada Delfi kahininden kraliçenin masum olduğu bilgisi gelir. Önce Kralın oğlu Mamilius, sonra da kraliçe ölür. Artık ormanın içinde terkedilen bebekten başka tahtın bir varisi yoktur... Onaltı yıl geçer.  Bebek büyür...

 

Zaman Boşluğu
Jeanette Winterson

Jeanette Winterson Shakespeare’in, Robert Greene’in 1588 tarihli romantik öyküsü ‘Pandosto’ya dayandırdığı bilinen ‘Kış Masalı’ şimdi de Whitbread ve John Llewellyn Rhys ödüllerinin sahibi, Britanya İmparatorluk Nişanı’yla ödüllendirilmiş, aynı zamanda Guardian yazarı olan romancı Jeanette Winterson’ın hayal gücü ve anlatı ustalığıyla bir kere daha anlatılıyor. ‘Zaman Boşluğu’, yaşlı bir siyah müzisyenin bir gece yaşadığı New Bohemya’da bir hastanenin, terk edilmiş bebekler için tasarlanan bebek kutusunda rastladığı kız bebeği evlat edinmesiyle başlıyor. Roman; hayatları aşk, kıskançlık, ölüm ve pişmanlıkla çevrelenen karakterlerin yaşadıklarını geçmiş ve gelecek arasında gidip gelerek anlatıyor.